niedziela, 10 listopada 2019

Książki dla dzieci wczesnoszkolnych

Kontynuacja mojego cyklu ze spisem książek dla dzieci.
Część pierwsza dostępna jest tu: Książki dla przedszkolaków.

Ta lista zawiera książki, które polecam rodzicom do czytania dzieciom wczesnoszkolnym. Natomiast propozycje do samodzielnego czytania, są tu: Książki dla 7-9 latka do samodzielnego czytania.

Przez dzieci wczesnoszkolne mam na myśli klasy 1 do 3. Czyli 7 do 9 lat. Rozpiętość wieku niby nie duża, ale zdaję sobie sprawę, że siedmiolatek poziomem rozgarnięcia mocno odbiega od dziewięciolatka. Co trudniejsze pozycje będę zaznaczał jako 9+.

Przygodowe
* Na wstępie zaznaczam, że przepisuję tutaj niektóre książki, które które oznaczyłem jako 6+ w Książki dla przedszkolaków, gdyż większość z nich idealnie pasuje także dla szkolniaków.
 
* Seria: Pożyczalscy: Kłopoty rodu Pożyczalskich, Mary Norton (5 tomów) - niepozorna książka, z małą ilością obrazków, za to z cudownie wykreowanym światem małych ludzików. Mogę się założyć, że spodoba się nawet rodzicom, którzy czytają dzieciom przed snem. I to przez wiele tygodni, ponieważ cała historia składa się aż z 5 tomów. Ta pozycja jest idealna, aby przenieść dziecko z literatury przedszkolnej do młodzieżowej. Niestety nowe wydanie, z pięknymi ilustracjami, jest trudno dostępne (na aukcjach są stare wydania - bez obrazków - ale chyba też warto je kupić, bo ta autorka tak pięknie maluje słowem, że obrazki nie są aż tak potrzebne).

* Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki - niesamowite, że ta książka powstała na faktach. W fantastyczny sposób opisano przygody Polaka przemierzającego Czarny Ląd... rowerem.

* Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren - ta książka pokazuje, że klasyka często przewyższa współczesnych autorów jakością; szkoda że teraz stawia się na ilustracje i duże litery, a nie na treść.
 
* [8+] Ronja, Astrid Lindgren - ta książka, moim zdaniem, pokazuje mistrzostwo autorki jeszcze lepiej niż "Dzieci z Bullerbyn". Jest to pełnokrwista powieść przygodowa z elementami fantasy. Przy czytaniu ani rodzic, ani dziecko nie będą się nudzić. Ale czytając tę książkę 7-latkom proponuję przeskoczyć co niektóre sceny. A tak przy okazji: Japończycy nakręcili serial animowany na podstawie tej powieści.

* [8+] Seria: Opowieści z Narnii, Clive Staples Lewis. 7 tomów przygód. Niesamowita, bardzo wartościowa i wciągająca seria. Koniecznie trzeba zacząć od Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa, ale kolejne tomy nie są już mocno z sobą powiązane. Oczywiście najlepiej czytać po kolei, ale nie wszystkie są równie wciągające. Nam najbardziej podobały się: Książę Kaspian, Srebrne krzesło, Koń i jego chłopiec, Ostatnia bitwa.

* [8+] Seria: George i tajny klucz do wszechświata, Lucy Hawking, Stephen Hawking. Seria 5 tomów o przygodach Georga i jego przyjaciółki, którzy dysponują portalem do dowolnego miejsca w Kosmosie. Książki są naszpikowane fizyką, astronomią, komputerami i akcją. Kolejne tomy to: George i poszukiwanie kosmicznego, George i Wielki Wybuch, George i niezniszczalny kod.

* [8+] Mały lord, Frances Hodgson Burnett - bardzo dobra, moralizatorska pozycja. 8+ aby dziecko było w stanie zrozumieć przekaz.
 
* Dziadek do orzechów, Ernst T. Hoffmann - klasyka na Gwiazdkę.

* Ambaras, Tomasz Samojlik - wciągające opowiadanie o małym wilczku o dziwo z bardzo dużą dawką wiedzy przyrodniczej (książka konsultowana z ekspertami).

* Maleńka pani Flakonik, Alf Proysen - sympatyczne przygody kobiety, która w nieoczekiwanych momentach się zmniejsza.

* Jak tata pokazał mi wszechświat, Ulf Stark - bardzo krótka i zabawka książeczka z przesłaniem i zaskakującą puentą :) Nie proponuję jej kupna, ale wypożyczenie w bibliotece lub jak prezent - jak najbardziej.

* Seria: "Lou + Lukrecjusz", Julia Boehme, np: "Najmądrzejszy kucyk świata" - dla dzieci zafascynowanych końmi. Tej samej autorki można polecić: "Conni i kucyki". A jak dziecku jeszcze jest mało opowieści o koniach czy kucykach to jeszcze: "Najlepszy przyjaciel" (wyd. Debit);

* Conni i kucyki, Julia Boehme - kolejna seria po "Lou + Lukrecjusz" tej autorki, raczej dla starszaków;

* Seria: Mój sekretny jednorożec, Linda Chapman - już po pierwszym tomi "Magiczne zaklęcie" widać, że jest to książka do samodzielnego czytania. Duża czcionka, mało tekstu na stronie i obrazki. Podobnie jak seria "Lou + Lukrecjusz" (Julia Boehme) czy "Conni i kucyki" ta pozycja to gratka dla miłośniczek koni i kucyków. Jednak dla odmiany "Mój sekretny jednorożec" wprowadza dziecko w świat fantasy (magia, itd), ale na bezpiecznym poziomie. 
 
* Seria: Zaczarowane kucyki, Zanna Davidson, tom 1: Ucieczka o północy - kolejne książki dla fanek kucyków i jednorożców. Moim zdaniem także nada się do samodzielnego czytania dla dziewczynek, które już biegle czytają (8+).

* Charlie i fabryka czekolady, Roald Dahl - klasyka i od razu zaznaczam, że książka jest o wiele lepsza niż film. Bardzo zabawna i pouczająca (także dla rodziców). Idealna do czytania dziecku przed snem.

* [8+] Gałązka z Drzewa Słońca: baśnie cygańskie, Jerzy Ficowski - ciekawe bajki do czytania przed snem (ale nie dla najmłodszych).

* Mała księżniczka, Frances Hodgson Burnett - nie da się ukryć, że ta książka spodoba się raczej dziewczynkom. Wzruszająca, zaskakująca. Zaangażowanie córki w przedstawioną historię aż mnie zdziwiło. Mała uwaga: ojciec dziewczynki umiera na początku książki - dla mniejszych dzieci można ten fragment ocenzurować (np poważną chorobą, która nie pozwala mu przyjechać).
 
* [8+] Tajemniczy Ogród, Frances Hodgson Burnett - kolejna nietuzinkowa książka tej autorki. Tym razem przedstawia perypetie nieznośnej dziewczynki, która trafia do wuja, który bynajmniej nie zamierza się interesować dzieckiem. Mary jest zmuszona sama poszukać sobie zajęcia w ogrodach należących do posiadłości. Zaskakująca i inspirująca powieść dla wytrawnych słuchaczy.
Dostępne na wolnelektury.pl
 
* seria: Magiczne drzewo, tom I: Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka - długo opierałem rekomendacją tej serii. Temat wydawał mi się dziwny. Jednak ostatecznie książka trafiła na "warsztat", a po niej kolejne tomy! Autor ładnie spasował różne elementy układanki, dzięki czemu historia zaskakuje i "ma sens".

* Dzieci z Leszczynowej Górki, Maria Kownacka - wartościowa pozycja. Śmieszne przygody dwójki rodzeństwa, które mieszka w... lesie, a dokładniej w gajówce. Akcja ma miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku, więc można zobaczyć jak się żyło np bez lodówki, a zapasy na zimę suszy się na strychu.
 
* [7+] seria Domek na drzewie: Rycerz o brzasku i reszta tomów, Mary Pope Osborne - to jedna z tych serii, przy których dziecko zaraz prosi o zaczęcie kolejnego tomu. Wciągające i edukacyjne przygody dwójki rodzeństwa nie bez powodu stały się hitem.

* Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu, Alex T. Smith - pierwszy tom bardzo zaskakującej opowieści detektywistycznej dla dzieci. Gwarantuję, że nawet rodzic będzie zdumiony zwrotami akcji.

* Basia i lato pod psem, Zofia Stanecka - bardzo ciekawa pozycja na lato. Ale uwaga, po tej lekturze dziecko będzie zafascynowane psami :)

* Emil ze Smalandii, Astrid Lindgren - przygody strasznego nicponia. Dla dzieci śmieszne, dla dorosłych straszne ;)
 
* Matylda,  Roald Dahl, Quentin Blake - lekka, mało wychowawcza pozycja o genialnej dziewczynce głupich rodziców. Śmieszna i zaskakująca, ale nie każdemu przypadnie do gustu.

* Mały książę, Antoine de Saint-Exupéry - klasyka. Dostępne na wolnelektury.pl

* Seria: 8+2 i ciężarówka, Anne-Cath. Vestly - wprawdzie seria zaczyna się od "ciężarówki", ale tom I jest średni. Warto go przeczytać, aby znać historię, niemniej można zacząć od "8+2 i domek w lesie".

* Detektyw Pozytywka, Grzegorza Kasdepke;

* Seria: Mikołajek, Goscinny Rene - cała seria (przezabawne, nie tylko dla dzieci);
 
* [8+] O dwóch takich, co ukradli księżyc, Makuszyński - nie jest to zwykła opowiastka dla dzieci, a raczej proza moralizatorska z wartką akcją.

* Nie ma nudnych dni, Renata Piątkowska

Popularnonaukowe
* Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnej Grecji - ciekawa pozycja znaleziona w bibliotece. Tytuł mówi wszystko.

* [8+] Bon czy ton :savoir-vivre dla dzieci, Grzegorz Kasdepke - jak w tytule. Dzieci powinny co roku wracać to tej lektury :)


Rozczarowania
* Mary Poppins, Pamela L. Travers - nic ciekawego. Jestem zdumiony jak wielką karierę zrobiła ta opryskliwa, zadufana w sobie niania. Nic dziwnego, że w filmie przestawiono ją zupełnie inaczej.
 
* Gałka od łóżka, Mary Norton - po tej autorce oczekiwałem jednak czegoś ciekawszego i... mniej przerażającego.

Odradzam!!!
* Seria: "Moje szczęśliwe życie", Rose Lagercrantz - czyli popularne ostatnio przygody Duni. Muszę przyznać, że ogólna koncepcja książki mi się podoba. Dotarliśmy nawet do tomu II, czyli "Moje serce skacze z radości". Ale w trakcie czytania musiałem przeskakiwać niektóre paragrafy i się cieszyłem, że córka nie czyta tej książki sama. Niestety książka pokazuje złe wzorce, ale bez potępienia ich (rozwody, uciekanie z domu) albo trudne tematy (śmierć mamy). Do II tomu włącznie w książce nie ma ani jednej pełnej rodziny. Obawiam się, że w tomie trzecim będzie rodzina dwóch "tatusiów".
To nie są tematy, z którymi dziecko powinno się zapoznawać samo albo w gronie 7 latków w świetlicy szkolnej! Tym dziwniejsze, że jest polecana szkolniakom do samodzielnego czytania!

Do sprawdzenia
* Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak;

* Awantura o Basię, Makuszyński
* O ósmej na arce, U. Hub
* (8+) Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery 

* (9+) Fantastyczny świat Tomka Łebskiego, seria
* (9+?) Baśniobór

* (10+) Przygody Tomka, Tomek w krainie kangurów, Alfred Szklarski
* (10+) Kroniki Archeo, Tajemnica Klejnotu Nefertiti
* (10+) Hobbit, Tolkien

Na jeszcze później:
* (12+ ?) Długi deszczowy tydzień, Jerzy Broszkiewicz -  Nie wiem na jaki to wiek, na pewno nie dla wczesnoszkolnych dzieci.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz