środa, 13 lutego 2019

Beletrystyka warta przeczytania

Wśród masy książek "rozrywkowych" można wyłuskać perełki, które niosą ważne przesłanie. Oto moja lista beletrystyki wartej przeczytania.

Katastroficzne, czyli hipotetycznie możliwa sytuacja przeradza się w okropną nową rzeczywistość (angielskie SHTF)
* Blackout, Marc Elsberg - autor opisuje możliwą sytuację (która może się realną wydarzyć), w której w Europie nagle braknie prądu. To nie jest science-fiction. Raczej studium.
* Sekundę za późno, William R. Forstchen - podobnie jak "Blackout", ale na większą skalę. USA zostaje zaatakowane impulsem elektromagnetycznym. Książka podobno została zainspirowana raportem komisji senatu USA.

Powieść historyczna, czyli historia opowiedziana przez przygodę
* Ogniem i mieczem oraz Potop, Henryk Sienkiewicz - te dwa tomy Trylogii najlepiej przedstawiają wczesną nowożytność w Polsce. Mimo pewnych nieścisłości historycznych, jest to porządny kawał beletrystyki - współcześnie określiłbym go jako powieść militarystyczna, political fiction i przygodowa. Do przeczytania za darmo (pdf, epub) na https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/potop/.

Antyutopia, dystopia - czyli w co nasz świat nie powinien się zmienić
* Rok 1984, Orwell - autor socjalista, a pokazał do czego doprowadzi komunizm totalny
* Nowy wspaniały świat, Aldous Huxley - świat przeciwny Orwellowskiemu, ale równie straszny. Czy do niego dąży zachodnia cywilizacja?

Fantastyka (fantasy, science fiction)
* Pan Lodowego ogrodu, Jarosław Grzędowicz - pozycja obowiązkowa dla fanów fantasy, a nawet lekkiego sf. Wyjątkowo 6/6. W dodatku polski autor!
* Malowany człowiek, Peter V. Brett - genialna fantastyka, cała seria trzyma wysoki poziom. Przyciąga wyjątkowo niestandardowy pomysł na fabułę (nie jest to po prostu kolejny bohater, który idzie od punktu A do punktu B).
* Smoczy tron, Tad Williams - bardzo dobra seria (no może 1/3 pierwszego tomu jest trochę nudnawe, ale potem się zaczyna na dobre...). To jest jedna z tych powieści, od których trudno się oderwać.
* Alchemik, Paulo Coelho - może dziwi klasyfikacja, ale jakby nie było są tu elementy fantastyki. Tyle że "genialność" tej książki jest raczej w przesłaniu i wnioskach, niż w fajerwerkach. Gorąco polecam.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz